Igång sättning
Hejsan. Jag är lite nyfiken på er som blivit igångsatt. Hur lång tid tog eran förlossning? Har du fått ett barn till efter hur gick den förlossningen?

Fick gel på tisdagen, ny omgång gel på onsdagen. Fick dropp på torsdag kl 10 och 19.11 var han ute efter urakut snitt.

Min syrra blev igång satt... Första barnet spräckte de bara hinnan.. O sen tog de bara ett par timmar.. Andra barnet blev hon igångsatt och de tog ca7-8 timmar tills lillan va ute :)

26 tim tog dt för mig tills ja fick han. men han gick bort efter 6 dagar =´(

Blev igångsatt förra veckan. Det från första tabletten tog det 13 h.

24 med gel och sedan dropp och tagit hål på hinnorna. Fick värk var 30 sekund i 12 timmar och inget hände. Bebisen blev trött så det blev akut snitt.

16 timmar efter igångsättning med gel kom äntligen min lille prins!!. Hoppas att jag slipper igångsättning nästa gång, fast det gick bra nu.

Första tog en evighet, typ 40 timmar men då avbröt vi efter första natten. Ingen igångsättning.
Andra blev jag igångsatt med, men då hade jag öppnat mig 2 cm och livmodertappen var mogen och det tog totalt 4 timmar efter ballongen var satt. De var tom tvungna att stänga av droppet för jag hade så många värkar.
Har inte fått fler barn efter igångsättningen, men jag kommer säkert begära igångsättning om jag får fler barn av den enkla anledningen att jag kommer att få gå på fragmin och då kan man inte ta epiduralen hursomhelst och den vill jag verkligen ha!

36 timmar tog det, slutade ändå med akut snitt.. Hoppas jag slipper de nästa gång ;)
