bebis och sommarvärme
Jag har en liten dam på snart 3 månader hemma. Hon verkar i nuläget inte överdrivet besvärad över denna sommarvärme men utifall humöret skulle ändras så tänkte jag se om andra föräldrar har några bra tips och idéer hur ni håller era bebisar normalt svala med enkla medel? :)

Bara blöja och ligga på filt på golvet.

Min son på 5 månader har inga kläder på sig. Brukar blöta en kökshandduk med ljummet ( mer mot kallt vatten), krama ur allt de blöta och ha över honom. Lätt att ha med och när handduken blivit för varm så kan man få den kall igen genom att "skaka" den hårt i luften :)

Jag har en 3:månadsbäbis hemma. Vi spenderar våra dagar hemma i sängen med en golvfläkt. Ska vi iväg, så ligger han i bara blöjan i vagnen. Så klär jag på honom, när vi är framme :)

AC och golvfläkt räddar vår vardag här hemma med vår bebis på 2 veckor.

Har en snart 3 månaders, jag brukar lägga små handdukar i frysen som jag sedan kan lägga på henne, de blir jätte svala och sköna och hon älskar det.
