App icon

LiberoKlubben

Libero Sverige

Installera

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av cookies.
Läs mer här.

 

ekonomin

Hej. skulle vilja ha tips & råd, tycker vi spenderar för mycket pengar på mat & hushåll. Idag lägger vi ca 5000 & när bebis sen kommer, så blir ju inte ekonomin desamma & speciellt inte när man går på mamma ledigt. skulle vilja mest tips på hur man kan handla billigare mat eller maträtter & så vidare 😏

2018-05-03
Lica92
Lica92
Bebis på 17 månader

Spana efter extrapriser! Köp då och ha i frysen och ta upp allteftersom.
Laga grytor och frys in i lagom portionslådor. Lätt att ta upp och variera med olika tillbehör, potatis, ris, pasta etc...
Mat som blir över vid middag använder vi till matlådor dagen efter. Har i princip aldrig slängt några rester. Sparar mycket pengar på detta.
Vi bakar mycket bröd själva, blir matigare bröd än det man köper tycker vi. Bakar mycket på en gång och fryser ner.
Vi har tillgång till bär så plockar, fryser ner och kokar saft, sylt och marmelad allteftersom under året.
Har man stor frys så sparar man enormt mycket pengar på detta.
Lagar den mesta barnmaten själv. Köper gröt och välling.
Vi handlar det mesta på ica. Är två vuxna och ett barn (blöjbarn). Lägger ca 3000-3500kr/månad.

2018-05-04
Hannahanbe
Hannahanbe

Planering och storhandling är något som gynnar! Tidigare var vi bra på att planera mat och storhandling, men nu när vi slarvat med det har mat/hushållskassan verkligen dragit iväg... vi är uppe i ca 6000 per månad ibland mer, vi är två vuxna och två barn (ett blöjbarn). Och snart kommer ett blöjbarn till! Men spm sagt planering är nog något som gynnar. Och val av mataffär, vi märker skillnad när vi handlar på Willys och Ica! På Willys kan man oxå handla storpack av varor till bra priser.

2018-05-04
Mammmamalin
Mammmamalin

Hur långt har ni till tex willys då? Vi har 1 timmes bilfärd men då månadshandlar vi oxå då blir det inte så dyrt om man slår ut bensinen på en månad o då kör vi ändå en Chrysler grand voyager som drar 1.3 liter milen :) annars har vi oxå bara typ ica i närheten av oss (15 min). Så dit blir det ju när pålägg o mjölk o sådant är slut :/ o netto (25 min) men de är ju en oerhört tråkig butik vad gäller mat haha x) deras kassler är billig dock haha 😄 men så är det när man som vi bor på landet :)

2018-05-04
MrsRoos
MrsRoos
Gravid i vecka 35

MrsRoos tack för tipsen 😊 ja precis, får försöka bli bättre på att använda räster blir lätt att de åker i papperna om inte sambon tar med de till jobbet. är inte heller förtjust i halvfabrikat men ibland blir de fiskpinnar. sånt paket håller ju ändå ett tag, samma med pyttipanna 😊

2018-05-03
Lica92
Lica92
Bebis på 17 månader

MrsRoos ja! jag tror också Ica är dyrt om man gemför med tex lidl eller Willy. Tyvärr har vi inte tillgång till någon av de affärerna 😕 skulle bli plus minus noll då vi skulle få lägga dem pengarna ändå fast på att tanka. för hoppas man prioriterar annorlunda när bebis väl kommer 😊

2018-05-03
Lica92
Lica92
Bebis på 17 månader

Just det tips på billiga maträtter ja:
Kålpudding är billigt att göra o mättande ;)
Blomkålsstuvning med bacon eller falukorv (älskar mina barn)
Spenatstuvning med fiskpinnar (oxå barnfavorit).
Sen är mitt tips till dej Btw att ha typ pyttipanna hemma tex nu när bebis kommer för är såå smidigt o bara slänga ner det i en stekpanna o ett par ägg;) jag är inget Fan av halvfabrikat o sparkar typ rätt ut när min man lagar typ köpeköttbullar x) haha dock vet han att jag inte äter det utan lagar det ibland bara till sej själv o sonen ;) och spara typ om du får kokt potatis över så stek den till kvällen eller dagen efter till den dagens mat;)

2018-05-03
MrsRoos
MrsRoos
Gravid i vecka 35

Precis som föregående skrev har vi oxå gjort dock handlar vi mat på Willys ist då det är mycket billigare där än på Ica både maxi ica o city gross är sjuuuukt dyrt.. vi köper willys egna märke på blöjorna till pojkarna :) alltså minstingen jag tycker dom är kanon :) faller ju inte alla i smaken men passar oss.:) sen är jag ju sådan nu vet jag inte vart du bor ;) men som vi har tex dollarstore i närheten så när jag väl är i den staden där det ligger passar jag på att köpa tex tvättmedel rengöringsspray o shampoo o sådant o jag spanar alltid efter rea o extrapris på saker o ting :) då har vi 2 små barn o vi är 2 vuxna o om ca 7.5 vecka (förhoppningsvis) har vi en liten bäsepäse till. Så då blir det de dyra libero blöjorna ett tag igen haha tills den är ca 6 mån ;) men jag tror ni skulle tjäna på att byta affär att handla i :) jag va en trogen maxi kund innan jag träffade min man o då kunde jag lägga 3000 i månaden o då va det bara jag o min son (som är 8 idag o bor hos sin pappa). Nu lägger jag och min man ca 4000 på allt som allt. På en hel månad bara för vi började handla på Willys;)

2018-05-03
MrsRoos
MrsRoos
Gravid i vecka 35

Vi lägger mellan 5000 och 6000 tusen per månad på två vuxna och ett barn. Men då ingår allt, papper, hygienartiklar, blöjor och städprodukter i den kostnaden. Vi har börjat göra matsedel för varje vecka och försöker inte slänga massa mat i onödan utan använda upp det vi har. Vi äter veganskt, så äter mycket bönor, linser och grönsaker vilket säkert drar ned kostnaden lite. Så mitt tips är att testa att äta helt vegetariskt nån gång i veckan, vill man ha billigt så använd bönor och linser istället för halv/helfabrikat

2018-05-03
anjo95
anjo95
Barn på 3 år och 3 månader

selina123 Vi gjorde också de i början men insåg snabbt att det inte blev hållbart för oss. blev för mycket små handlingar. Nu handlar vi bara 1 gång i veckan. försöker denna månaden va hård med sötsaker/läsk. för sånt kan man ju spara in på men har lite problem med just middagar tex. Vad man kan göra 😁

2018-05-03
Lica92
Lica92
Bebis på 17 månader

Jag o min sambo storhandlar en gång i månaden. O små veckohandlar mjölk osv (sånt som inte håller så länge!) innan vi åker o handlar kommer vi på o skriver ner ungefär 30måltider(beroende på hur många dagar de e i den månad) o sen skriver ner allt man behöver till dessa måltider. Sen handlas de ju extra som tex pålägg, bröd osv... Sonen har en egen budget haha.

2018-05-03
selina123
selina123

men visst är det 😅 ändå köper vi inte oxfilé till middag utan kör husmanskost. Vi handlar på Ica & har sån bonuskort. Ja men precis. De ingår mat, papper diskmedel mat till alla djur ( 3 har vi ) Vi veckohandla. tex varje onsdag.

2018-05-03
Lica92
Lica92
Bebis på 17 månader

Det lät som mycket pengar för 2 vuxna. Men med hushåll menar du typ toapapper diskmedel o allt sådant eller?:)
Vart brukar ni handla mat nånstans alltså vilken affär?:)

2018-05-03
MrsRoos
MrsRoos
Gravid i vecka 35
Ett fel har uppstått, försök igen senare.
Laddar...