BF November 2017
Hej hej! Finns det några fler här som väntar barn i nov? :)

Hade bf 3/11 men dottern ville vara kvar 4 dagar till så den 7/11 tittade hon ut.
Samma dag hade jag tid för igångsättning då dom trodde att hon va för liten och att moderkakan slutat att fungera. Men hon va ute innan jag hade tiden för igångsättningen och hon va inte för liten. Hon va tom större än båda sina bröder 😁

Jag skulle oxå göra kejsarsnitt den 27/10 men jag ville absolut föda på ett naturligt sätt. Jag var på vändningsförsök och jag misstänkte att de gjorde fel speciellt eftersom jag är den typen av människor som studerar allt innan jag gör nåt. Jag kollade youtube och hur de gör för att vända på barnet o det var motsatsen till det de gjorde på mig. En läkare pillade konstigt i min mage och knappt en minut efter hon sa att hon lyckades ej, sen kommer överläkaren o då gjorde han rätt men han släppte snabbt då han sa att han inte vågar göra fler försök för att läkaren innan försökte och han är rädd att skada moderkakan om han försätter. Deras sätt på att pilla i magen var riktigt konstigt och de sa att det skulle aldrig funka o att det är bättre med planerat kejsarsnitt. Jag gick hem med all papper och tänkte nej jag ska göra ett nytt vändningsförsök då det dära räknas inte ens som vändningsförsök. En vän rekommenderade Dr.Dag Wide-Swensson i Lund, han lyckades så lätt med vändningen. Han var grym 😍 tack vare honom jag kommer föda vaginalt 🙏🏻🙏🏻🙏🏻 Var försiktiga o forska innan ni tar såna stora beslut!

Bf 5/11-2017, en flicka och jag är jättenervös 🤢 sover knappt! 👶🏻😍❤️

Hej! Jag var inbokad på hinnsvepning idag på förmiddagen. Dock var min tapp fortfarande ganska lång och något bakåtlutad, iofs öppen 1 cm, men hursom så gjordes ingen svepning idag☹️ BM trodde det enbart skulle leda till pinvärkar utan att det faktiskt leder någon vart. Är idag +3 med andra barnet.

Tredje barnet Bf 5/11, ska göra en hinnsvepning och hoppas att komma igång efter den. Förlossningen sker på KS, Solna som de andra två. Någon som har erfarenhet av hinnsvepning?

här blev det oktober bebis 16/10 kom vår andra son till oss 😊👶

här blev

Blir planerat kejsarsnitt för min del.. fått 7/11 på KS i Solna. Någon mer ? Så nervöst när det nu närmar sig..

Bf 21 nov med andra barnet så v 36(35+0) imorgon :)

vi väntar i början av Nov, första ungen :) känns sjukt och hade nog behövt 9 månader till för att komma i "rätta tänket"

BF 2/11, första barnet, en flicka, bor i Stockholm 🤰🏻😄

Jag och min partner väntar barn den 7 november :)

Ja. Jag är gravid vecka 32

juls_1982 förstår precis hur du känner! jag har 4 veckor kvar nu. När jag skulle föda mitt första barn så gick allt sjukt smidigt och bra så nu börjar jag bli lite stressad ifall det inte blir så den här gången 🙈 sen har vi en bit och åka och 3-åringen hemma så sånt stressar ju också lite! Det är ju en fantastisk känsla när man får komma hem med bebbe 😍 man glömmer liksom bort typ allt jobbigt som va. och när man får ligga och gosa! åååh vad det känns långt bort fast det är så nära! skönt att ni har det mesta på plats ändå :)

Hej! Jag är beräknad till 15/11, väntar första barnet :)

Ja nu är det 5v kvar här.. läskigt & ofattbart samtidigt! Väntan nu när det närmar sig är såå jobbig :). Nu undrar man ju bara, kommer barnet tidigare, blir det en lång förlossning, gör det så ont som alla säger.. enda målbilden jag har framför mig är att komma hem 3 pers!! Säng & vagn står redo ;). Bilstol saknas! Ingen foglossning för min del 🙏.

Linanbrg: haft en något komplicerad graviditet & behövt vara på KS ett flertal ggr redan då det varit nära. Valet föll sig naturligt pga avståndet (mannen jobbar natt). Men att tillägga är ju att personalen också är fantastisk!! Heja vårdpersonal👏👏👏

nu börjar det kännas tungt! Någon mer som drabbats av foglossning? Låt oss prata lite förlossning och tiden nu precis innan🌸 hur känner ni er? Nervösa? Har ni allt på plats? eller kanske känner ni er hel lugna? Ventilera här! 😊

Juls_1982 varför lör det bli KS för att du bor i Solna ? 🙈

Bf 26 November med nr 2 :) hur går det för alla ?

Väntar mitt första barn,10/nov en flicka, 22 år

Väntar första barnet med bf den 17/11, bor i Örebro 😊.

Väntar 1a barnet, flicka den 8/11. Bor i Solna så lär bli KS

Väntar mitt första barn, en flicka. 7 november.

3:an på jäsning med bf 29e november. En liten tjej :)

Väntar mitt första barn 12/11. Bor i Falkenberg :)

Bf 9/11 första barnet. Bor i Sundsvall.

väntar mitt andra barn 1/11 är 26 år och bor i Stockholm :)

Hej, väntar mitt 3:e barn bf 26 november. Bor i Stockholm.

Bf 16/11 med tvåäggstvillingar, en flicka och en pojke. Jag är 27 år och väntar första barnet (barnen?!).

Bf 7/11, 20 år & bor i Malmö ☺️

Bf 8/11, första barnet och bor i Borås

18:e November Alingsås, första barnet :)

13:e november har jag en liten flicka beräknad! :)

17 november 💙Älta, Stockholm

Väntar första barnet 17 november ☺ bor i Tomelilla

27 november 🙂

BF 16 november 😊

Bf 9november Södertälje

Hej. Vi är beräknade till 26 nov. Bor i Malmö :)

Hej hej!
Jag väntar barn i november. 5/11 ska han komma. Jag är 22 år och bor i Stockholm :)

Är gravid i vecka 25 och är beräknad 22/11 med en liten flicka :) bor i skåne

Är i vecka 28 beräknad 6 november är 22 år gammal och väntar på första barnet 💙💙 en liten pojke blir det

Är i v.26 nu och börjar bli tung😄 jobbigast är o sova tycker jag ni då ?

Hej!
Jag är 20 år och bor i Malmö. Vår lilla är beräknad den 6:e november! Vet inte kön ännu, det ska bli en överraskning. Är alltså i vecka 27 nu och det börjar bli tungt... blir dock glad av alla rörelser där inne - ibland går den loss ordentligt så det gör ont, haha.
Hade varit kul att knyta lite mamma-kontakter i Malmötrakten! Mina jämnåriga lever ett lite annat liv just nu, om man säger så.
Kram och lycka till allihop!

Jag är i vecka 24 idag och det är vårt första barn som beräknas komma den 22 november.
Jag har gått upp ca 6 kg.
Ska bli spännande detta 😊

Hej!
Väntar vårt första barn som är beräknat den 13 november :)

Denna kommentar har tagits bort av dess författare.
