Stackars lilla bajsunge :(
Lilla skrutten bajsar så ofta att rumpan sällan är bajsfri. Nu har han fått sår i rumpan, mellan skinkorna :( jag tvättar hans rumpa så fort han kissat eller bajsat med vatten o babyolja o smörjer m liberos zink salva. I natt började d se bättre ut men i morse så hade han bajsat ett stort lass o då var d som innan igen. Känns hopplöst :( han har ont när jag tvättar fast jag är jätteförsiktig. Har luftat lite oxo men han gillar inte att ligga utan kläder o blöja så d blir mest bara gråt. Funderar på om jag kanske skulle prova nån annan salva men jag vill inte dra ut på detta, vill bara att hans rumpa ska läka :(

Tack för tipsen. Ska testa!

Tycker oxå inotyol är bäst! Funkar på båda mina!

På min pojke fungerar inotyol bäst när han är riktigt röd

vårservetter= våtservetter

För mina barn har det fungerat att tvätta rumpan med vatten och olivolja. Mina barn reagerar på barnoljan och färdiga vårservetter.
När rumpan är torr smörjer jag in (vid behov) med bepanten, ett ordentligt lager. Det är sällan mina barn blivit röda efter jag bytte till olivolja.

Prova puder. Det torkar ut.
