den 21 oktober 2012 17:05
tror inte att du behöver detta, det är nog bara ett sätt att tjäna pengar på föräldrars rädsla/omsorg.
Har aldrig hört talas om att knäskydd behövs! SY på extra knälappar om byxorna slits ut!
hjälmen behövs oftast inte om inte barnet har någon sjukdom/handikapp som gör att de inte klarar normalt liv.
Hjälmen kan även ge falsk trygghet - barnet blir inte försiktigt med att krypa eller ramla, eftersom de aldrig känner att det slår sig.
GIvetvis ska barnet inte slå sig allvarligt! Men jag vet 1 barn som aldrig fått slå sig lite grann ens, föräldrarna passade upp hela tiden + hjälm mm. När detta barn började i förskolan (ca 1,5 år) så gick det rätt ut från en veranda och bröt armen. Det visste ju att man aldrig slår sig så det vara bara att ta sig fram hur som helst!
När det kom tillbaka igen så kastade det sig bakåt från en stol och fick hjärnskakning!
Sen fick barnet + föräldrar gå till psykolog och sjukgymnast och träna upp det här med att vara utan hjälm, ramla försiktigt och ta sig för, inte gå rätt ut eller kasta sig åt sidorna, de fick göra som man vanligtvis för med bebisar - tex ha kuddar runt om när det satt!
Det tog läääänge för barnet att bli "normalt" trots att det var ett fullständigt normalt barn från början! Bara överbeskyddat till MAX!